Panel: Bir “Akdeniz Bienali” Yapmak Aktörler, Kurumlar, Ağlar

 

Moderatör: Serhan Ada

Panelistler: Ayşegül Kurtel · Saša Nabergoj · Sana Tamzini · Didem Yazıcı

 

24.01.2024 – İzmir Fransız Kültür Merkezi – 18:30 – 20:00

Panel İngilizce gerçekleşecek olup, Türkçe’ye simültane tercüme yapılacaktır.

 

Serhan Ada

İzmir Akdeniz Akademisi Başkanı; İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi, Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi Direktörü, UNESCO Kültür Politikaları ve Kültürel Diplomasi Kürsüsü Başkanı; UNESCO Venedik Bölge Bürosu Bilim Kurulu Üyesi

Ada, 25 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi ve Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi Direktörü’dür. Dünyanın birçok kentinde çeşitli üniversitelerde misafir profesör olarak bulunmuştur. Editörlük yapan, şiir ve denemeler de yazan Ada, kültür politikası, kentler ve sanat kuramı üzerine kapsamlı yazılar yazmıştır. İstanbul Pera Müzesi’nde 2021’de Amerikalı-Lübnanlı sanatçı Etel Adnan’ın “Eve Dönüş İmkansız” adlı retrospektif sergisinin küratörlüğünü yapmıştır.

 
Ayşegül Kurtel

İzmir Akdeniz Bienali Sanat Direktörü, K2 Güncel Sanat Merkezi Kurucu Direktörü

Kurtel, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış, sanat galerisi danışmanlığı, galeri kuruculuğu ve yöneticiliği, kültür-sanatla ilgili televizyon programı yapımcılığı ve sunuculuğu yapmıştır. Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nin kurucu ortağıdır. K2 Güncel Sanat Merkezi’nin ve K2 tarafından düzenlenen PORTIZMIR’in kurucu direktörüdür. Küratörlük deneyimleri de bulunan Kurtel, 2010’da Fransa Devleti tarafından “Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres” Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

 

Saša Nabergoj

Slovenya’daki Škofja Loka Müzesi’nin Yöneticisi ve Gorica Üniversitesi Sanat Fakültesi’nde Tarih ve Teori Profesörü; Sanat Tarihçisi, Küratör, Eleştirmen, Yazar, Editör, Öğretim Görevlisi

Nabergoj, kavramsallaştırdığı ve oluşturduğu programlarla (genellikle farklı işbirliği biçimlerinde) sanatsal, küratöryel, müzecilik pratikleri ve bunların daha geniş kültürel, sosyal ve politik bağlama yerleştirilmesi üzerine eleştirel düşünme platformları yaratıyor.

 

Sana Tamzini

Sanatçı, Küratör, Akademisyen, Kültür Politikaları Uzmanı, İzmir Akdeniz Bienali Yaratıcı Danışmanı

Sana Tamzini uluslararası kültürel işbirliği ve çağdaş sanat sergileri konusunda kapsamlı uzmanlığa sahip olan sanatçı, küratör ve akademisyendir. Mevcut akademik araştırma çalışmalarının başlıca alanları arasında ODKA bölgesindeki kültür politikalarının tasarımı yer almaktadır.

 

Didem Yazıcı

Küratör, Yazar ve Yapı Kredi Galeri Direktörü, İzmir Akdeniz Bienali Yaratıcı Danışmanı

Didem Yazıcı, İstanbul ve Karlsruhe’de yaşayan küratör ve yazar. 2022’den bu yana Yapı Kredi Galeri direktörü olarak çalışan Didem Yazıcı küratöryel pratiğinde sanatın disiplinler arası düşünceyle olan ilişkisinden ve sosyo-politik dinamiklerden ilham alıyor.