Konuk Sanatçı Programı

İzmir Akdeniz Bienali Konuk Sanatçı Programı

11 Eylül – 22 Ekim 2023

İzmir Akdeniz Bienali’nin (İAB), interaktif bir sanat ortamı yaratmayı ve katılımcı sanatçılar arasında bir ağ oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlayan ilk etabı olan Konuk Sanatçı Programı, 11 Eylül – 22 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden Bienal’e katılan otuz üç (33) sanatçı arasından resim, video, seramik ve kinetik heykel gibi çeşitli disiplinlerde çalışan yirmi yedi (27) sanatçı ve bir sanat kolektifi İAB Konuk Sanatçı Programı’na katıldı. 

On (10) gün boyunca dört grup halinde K2 Urla Nefes Alanı’nda misafir edilen Bienal sanatçıları, burada yaratıcı süreçlerine eğilme fırsatı yakalarken İzmir Akdeniz Bienali’nde yer alacak sanat eserlerini de ürettiler. Ayşegül Kurtel’in sanat direktörlüğünde 23 Ocak – 11 Mart 2024 tarihleri arasında Kültürpark Atlas Pavyonu’nda gerçekleştirilecek “Aynı Suya Bakmak” başlıklı güncel sanat sergisinde yer alacak bu eserler ile İAB, Akdeniz’de yaşayan sanatçıların perspektiflerine; ortak paydaları ve farklılıklarına ve de bölgeki dinamik sanat dünyasına yeni bir alan açmayı amaçlıyor. 

 

Sanatsal Ağların Oluşturulması ve İşbirliklerinin Desteklenmesi

İzmir Akdeniz Bienali’nin Akdeniz’de yaşayanlar arasındaki ilişkileri ve diyaloğu sanat aracılığıyla güçlendirme hedefiyle örtüşen Konuk Sanatçı Programı, işbirliği, diyaloğu ve karşılıklı ilhamı vurguladı. İAB Konuk Sanatçı Programı’nın önemli özelliklerinden biri, katılımcı sanatçılar arasında köklü bağlar kurma ve bir ağ oluşturma fırsatı sağlamasıydı. Bu etkileşimlerin amacı, sınırları aşmak ve her sanatçının yaratıcı yolculuğunu zenginleştirmek nihai hedefiyle hem şimdi hem de gelecekte fikir, teknik ve perspektif alışverişini teşvik etmekti.

 

Sanatçının Dünyasına Bir Bakış: Sanatçı Sunumları

İAB Konuk Sanatçı Programı’nın önemli etkinliklerinden biri de 12 Eylül, 28 Eylül, 10 Ekim ve 19 Ekim 2023 tarihlerinde EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi-Tarihi Portekiz Sinagogu, İzmir Sanat ve Atlas Pavyonu’nda düzenlenen ve katılımcı sanatçıların çalışmalarını ve yaratıcı süreçlerini izleyicilerle paylaştıkları “Sanatçı Sunumları” oldu. Bienal sanatçıları ile izleyiciler arasında daha derinlikli bir bağ kurmayı amaçlayan bu etkinlikler, sanatseverlere sanatçıların deneyimlerini ve ilham kaynaklarını kendilerinden dinleme imkânı vererek İAB sanatçılarına dair daha kapsamlı bir izlenim edinmelerini sağladı.

İAB Konuk Sanatçı Programı öncelikli olarak sanatçıların yaratıcı süreçlerine ve sanatsal çalışmalarına odaklansa da, sanatçılar aynı zamanda İzmir’i keşfetme fırsatı buldular. Bu kültürel etkileşim, İzmir’in zengin tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra dinamik atmosferiyle de tanışan Bienal sanatçılarının deneyimlerine zenginlik kattı.

 

Sergiye Geri Sayım

İzmir Akdeniz Bienali Konuk Sanatçı Programı sanatçılara kalıcı bağlar kurmaları, yaratıcı yolculuklarını paylaşmaları ve Akdeniz kıyılarında üretilen sanatın zengin dokusunu keşfetmeleri için bir platform sağladı ve bu yönüyle gerçek bir sanat ve kültür kutlaması oldu. İzmir Akdeniz Bienali’nin son etabı olan “Aynı Suya Bakmak” başlıklı Bienal sergisi 23 Ocak’ta Atlas Pavyonu’nda açılacak ve 11 Mart 2024 tarihine kadar görülebilecek.

 

İAB Konuk Sanatçı Programı Katılımcıları:

11-20 Eylül, 2023: Ana Aleksić, Greta Pllana, Laura Besançon, Mahdi Baraghithi, Nermin Sena Özger, Soufian Chemcham, Merkezkaç Sanat Kolektifi

22 Eylül – 1 Ekim, 2023: Bawer Doğanay, Claudio Zorzi, Dalea Kovačec, Erdem Çolak, Marko Damiš, Nelly El Sharkawy, Yassine Sellame

3-12 Ekim, 2023: Berna Dolmacı, Fredj Moussa, Marcelle Bitton, Mehdi Hachid, Nesligül Cebesoy, Nour Abou Saada, Revan Yaşar

14-22 Ekim, 2023: Garance Alves, Levi Viller, Stratis Tavlaridis, Talha Demiral, Öznur Yıldırım, Vladimir Novak, Yağmur Kevser Barutçu