Başkanın Mesajı

 

İzmir Akdeniz Bienali ile genç sanatçıları İzmir’de buluşturuyoruz

Akdeniz, binlerce yıldır deniziyle, iklimiyle,renkleri ve sesleriyle bir köprü gibi çevresindeki medeniyetleri buluşturan muazzam bir coğrafya. Akdeniz’indoğusunu oluşturan Anadolu, binlerce yıl boyunca dağları, vadileri, ova ve kıyılarında müthiş bir kültür birikimiortaya çıkarmış. İlk köyler burada kurulmuş, tarım, tiyatro, resim, mimari ve müziğin nüveleri ilk defa Anadolu’da gelişmiş. Ekonomi yle ilişkili; paranın keşfinden küresel ticarete kadar uzanan pek çok yenilik, bu yarımadanın
ticaret yolları ve limanlarında ortaya çıkmış.

Binlerce yıl önce, Anadolu’daki bu kültür birikimi, adeta içi kabuğuna sığmayan bir tohum gibi büyümüş, birikmiş ve taşmış. İzmir ve diğer Ege limanlarından Akdeniz’e uzanmış. Anadolu’daki bu birikme ve taşma, Mar Medi Terraneum’un yani Latince anlamıyla “Karanın Ortasındaki Deniz” in, diğer bölgelerinde de büyük bir karşılık bulmuş. Akdeniz Uygarlığı, demokrasi başta olmak üzere günümüz evrensel değerlerinin birçoğunu doğurmuş ve büyütmüş.

Bizler, Akdeniz’in çocuklarıyız. Kültürümüzden tarihimize, iklimimizden coğrafyamıza her şey paylaştığımız bu coğrafyanın bir yansıması. Şehrimiz İzmir, Akdeniz uygarlığının en önemli miras coğrafyalarından biri. İşte bu mirastan hareketle Mart 2023’de ilkini gerçekleştireceğimiz İzmir Akdeniz Bienali ile genç sanatçıları İzmir’de buluşturuyoruz.

İzmir’i dünyanın ve Akdeniz’in kültür sanat buluşma noktası yapma hedefiyle başlattığımız Bienal, ortak kültürümüzü yaşatmamızı sağlayacak. Bienalimizin Akdeniz’in tüm kentleri ile aramızdaki bağları ve dostluğu daha da güçlendireceğine inancımız tam.

2021 yılında dünya kültürlerini İzmir’de buluşturduğumuz UCLG Kültür Zirvesi’nde ilan ettiğimiz “Döngüsel Kültür” programıyla; doğamızla, geçmişimizle, birbirimizle ve değişimle uyum üzerinden yeni bir kültür tarifi yaptık. İnanıyorum ki Bienalimiz, döngüsel kültürün tohumlarının, İzmir’den Akdeniz’e ve tüm dünyaya yayılmasını sağlayacak. Genç sanatçıların Akdeniz’i anlatacağı İzmir Akdeniz Bienali’ne katılımınızdan büyük bir mutluluk ve onur duyacağım. İzmir’de buluşmak dileğiyle.

Tunç Soyer
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı